Tisztában vagyok vele, hogy ezt a receptet már gyakorlatilag mindenki leírta és közzé tette, de sajnos akármilyen sablonos is, én sem tudom kihagyni. Talán tíz éve, hogy először készítettem. Akkor még Á-val kettecskén laktunk egy lakásban, amit a korábban ott lakó szeretteink sehol máshol helyet nem kapó dolgai már félig megtöltöttek. Mi azonban nagyon örültünk ennek az otthonnak, ami az első igazi otthonunk volt. A felhalmozott kincsek miatt csak évekkel később kezdtem el zsörtölődni, és kicsit irigyelni azokat a barátainkat, akik nulláról építhették fel a háztartásukat. Az akkori kincsek nagy része velünk költözött később.
Szóval a marha. A kolléganőm ajánlotta a receptet. Először azt hiszem nem is bélszínből (nem nagyon fért bele a költségvetésbe), hanem sertés szűzből készítettem. A nem sütjük át teljesen szintén nem lett volna opció marha esetében sem. Sok minden megváltozott azóta. Most már direkt rózsaszínben szeretem.
Az étel apropója: nemrég hozzájutottam egy fél bélszínhez, mai életében egy charolais marhához tartozott. ( ez a fajta francia származású húsmarha, szerintem nagyon finom a húsa) A karácsonyi lakomázásra gondolva szereztem be, de amikor tisztítottam a húst, valahogyan pont egy szép kis (350-400 g) zsemle formájú darab leesett a többiről, és szinte könyörgött, hogy azonnal használjam is fel, egy finom szombati ebéd képében.
Az én változatom:
Hozzávalók 2 főre:
- 350-400 g sütni való marhahús (sertés szűz)
- 250 g gomba (most csiperke volt)
- 200 g szeletelt bacon
- 1 cs konyhakész leveles tészta
- mustár
- 1 db tojás
- só, bors, olaj
Elkészítése:
- A gombát apróra szeletelem, és kevés olajon lepirítom, majd pürésítem, sózom, és a serpenyőben a nedvességtartalmát minimálisra csökkentem.
- A húst pár csepp olajon minden oldalán lepirítom, sózom, borsozom, majd még melegen teljes felületén megkenem mustárral. Pihentetem.
- A leveles tésztát kiterítem, a bacont a közepére rakom, kicsi átfedésben.
- A baconon elterítem a gombapépet.
- A húst a tészta-bacon-gomba közepére helyezem.
- A tészta kilógó széleit megkenem tojással, hogy jól összetapadjon.
- A húst becsomagolom a tésztába (apránként hajtogatom rá a tésztát, hogy minél jobban fel tudja venni a hús alakját).
- A kész "batyut" 170-180 fokon addig sütöm, míg a tészta piros és ropogós lesz.
- Mielőtt felvágnám 8-10 percet pihentetem.
- Csak salátát szoktam adni mellé.
Az elkészült "batyut" 2-3 napig a hűtőben tartva később is el lehet készíteni. Ilyenkor a sütési idő és hőfok tekintetében ajánlatos figyelembe venni, hogy a hús teljesen hideg. Tehát alacsonyabb hőfokon kell kezdeni a sütést, és hosszabb ideig is tart.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése